Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.09.2007 20:35 - Защитните механизми 001 *
Автор: renivelcheva Категория: Технологии   
Прочетен: 7514 Коментари: 3 Гласове:
0

Последна промяна: 15.09.2007 20:40


 В един прекрасен ден, когато за пореден път си отварях електронната поща, прочетох едно писмо от моя приятелка, което гласеше следното:

 

„Болката съществува само в съпротивлението, радостта – в приемането.

Мъчителните ситуации, които приемаме с открито сърце стават радостни,

Радостните ситуации, които не приемаме се превръщат в мъчение.

Лоши преживявания не съществуват. Лошото преживяване –

това е просто съпротива срещу това, което Е...

 

Rumi – персийски поет, 13-ти век.

 

Това стихотворениие ме беше подтикнало към дълбок екзистенциален размисъл и реших да го споделя с един приятел, като го попитах какво мисли за това. Задавайки подобен въпрос точно на него, сигурно съм очаквала толкова мъдър отговор, колкото и самото стихотворение. А отговорът беше: „ Кой съм аз, за да съдя за нещо стигнало до нас чак от 13-ти век ? Животът все пак е една ...съпротива срещу смъртта, нали?”

Много ми хареса тази идея за живота, който е съпротива срещу смъртта, защото отдавна си мислех как именно заради това, че отричаме съществуването на смъртта, ние успяваме да живеем изобщо. Представяте ли си живота – своя, на блиските си, на всички хора по принцип, ако непрестанно си мислеха, че ще умрат, че смъртта е навсякъде и съществува, и макар че го знаят, всички живеят благодарение на отричанито й. В психологията това е толкова популярния защитен механизъм, наречен отричане или на англ. ез. “Denial”.  Нарича се още и изтласкване, като принципа му на действие се базира на това, че човек не приема реалността поради прекалената й болезненост. Оказва се напрактика, че целият ни живот е изпълнен с множество ситуации, в които защитните механизми действат така осезаемо, че дори не ги зебелязваме, но пък резултатите, от дейстието им е толкова забележително в поведението – не на нас, а на хората около нас J, че разбира се първи са ги открили психолозите.  В исторически план пръв със защитните механизми сред психолозите се сблъсква в своята психоаналитична практика Зигмунд Фройд, който още ги нарича и съпротиви, противопоставяне. /В този текст защитни механизми и съпротиви и противопоставяне ще приемаме за едно и също нещо/. Това е бил ключов момент в работата му с неговите пациенти, когато в процеса на психоаналитичната терапия се появяват тези психични явления, с които той работи. Когато хората преживяват трудни моменти, включително и болка, те имат различни начини за справяне с тях, наречени "защитни механизми". Психоанализата също е труден, бавен и мъчителен процес за пациента, защото това е процес на осъзнаване и справяне с личните ограничения, който са основно несъзнавани. Това се осъществява с влизането в съвместна връзка между двама възрастни, във връзката между психоаналитика и клиента, която е прието да се нарича терапевтична връзка или работна връзка. Двамата се ангажират да изследват проблемите на клиента, да предоставят взаимно доверие и да се кооперират един с друг, за да постигнат реалистични цели на терапия или намаляване на проблемите (снижаване на симптомите). Ето защо Фройд вярва, че несъзнаваните идеи или импулси са потиснати и повлияни от  чувствителността като неприемливи за съзнанието поради различни причини. Той препоръчва тези феномени на противопоставяне да бъдат преодолени в напредването на психоанализата. Противопоставянето понякога може да бъде и съзнаван процес, показан в поведението или споделената информация от пациента.  Друг вариант на противопоставяне е продължителната тишина, която започва късно или липсва ангажиране, или се закъснява с плащането, което се наблюдава у пациета по време на психоанализата. Фройд поставя въпроса за защитните механизми, но неговата дъщеря Ана Фройд ги систематизира и нарича като такива и в резултат написва книгата „Егото и защитните механизми”.

Съвсем естествено като всяко систематично наблюдавано познание и защитните механизми се разделят на различни видове – здравословни или не, в зависимост от обстоятелствата, развитието или ограничаване на личностовия потенциал и това колко продължително ги използва човек.  Също така биват нарцистични /примитивни/, незрели, невротични и зрели.

С развитието на психоаналитичната теория и практика (по-специално обектните отношения), идеите за защитните механизми се развиват и обособяват в горепосочените видове, които тук се обясняват и с примери:

 

Нарцистични /примитивни/ защити

·        Отричане/Изтласкване /Denail/ - включва неприемане на реалността поради прекалената й болезненост. Пример: Ти на няколко пъти си арестуван заради шофиране в пияно състояние, но не вярваш, че имаш проблем с алкохола.

·        Изопачаване /Distortion/ - изопачаването, префоформянето на външната реалност задоволява вътрешни нужди, вкл. нереалистични мегаломанни вярвания, удовлетворяване на желания, илюзии.

·        Проекция /Projection/ - възприемане и реагиране на неприемливи вътрешни импулси и техните деривати, като неща, които са вън от Аза. Най-често индивида приписва тези собствени неприемливи мисли и чувства  на другите хора. Пример: Когато си много ядосан на някого му се караш, че той ти е ядосан.

 

Незрели защити

·        Действие покрай /Acting out/ - експресия на несъзнавани желания или импулси през действия покрай, през което съзнавано се избягва придружаващия афект. Пример: Още в началото при споделяне на неприемливи желания или травматични преживявания започва да плаче неудържимо, което блокира споделянето и комуникацията.

·        Хипохондрия /Hypochondriasis/ - Преувеличаване или подчертаване на болестта с цел избягване и регрес. Поражда се при загуба, изоставяне, самота, преживяване на неприемливи агресивни импулси към другите и трансформиране в упрек към себе си и съгласуване с болка, соматично заболяване или неврастения. В хипохондрията отговорността може да бъде избягвана, вината може да бъде измамлива, а нагоновите желания отклонени.

·        Пасивно-агресивно поведение / Passive-aggressive behavior/ - изразява се агресия върху другите индиректно, чрез пасивност, мазохизъм и обръщане към себе си. Манифестирането на пасивно-агресивно поведение включва провали, отлагане и заболяване, което въздейства на  другите повече, отколкото на самия индивид.

·        Регрес / Regression/ - временно връщане към по-ранните либидинозни фази на функциониране за избягване на напрежение и конфликт от сегашното ниво на развитие. При регреса индивида се връща към стари, по-незрели начини за справяне със стреса и чувствата. Пример: При започване на спор тропа с крак и се цупи като малко дете.

·        Соматизация /Somatization/ - трансформирани / конверзионни / физически прояви на телесни симптоми и тенденция за реагиране със соматични вместо с психични такива. Инфантилни соматични отговори заместват мисленето и афекта. Астматичния пристъп е символно трансформиран соматичен отговор на конфликта обич-омраза към майката.

 

Невротични защити

·        Рационализация /Rationalization/ - предлаганите рационални обяснения са опит за оправдаване на нагласите, вярванията или поведението, което по някакъв начин може да е неприемливо. Индивидът оправдава собственото поведение, чрез посочване на "добри" и приемливи страни за него.Пример: Винаги уча сериозно за изпит и познавам много хора, които преписват, така че не е голяма беля, че сега преписвах.

·        Изолация /Isolation/ - разцепване или сепариране на идеите от афекта, който ги придружава, но е потиснат. Социалната изолация е изолация на обектни взаимоотношения. Пример: Сдържано и безразлично държание към някой, който в същност те отвращава.

·        Формиране на реакция /Reaction formation/ - трансформиране на неприемливи импулси в противоположните им. Формирането на реакция е характерно за  обсесивните неврози, но може да се среща и при други форми на неврози. Този механизъм често се среща при ранните фази на развитие на Егото и може да стане стабилна характерова черта, при обсесивните характери. Пример: След страстно влюбване изпитваш омраза към същия човек.

 

Зрели защитни  механизми

·        Алтруизъм /Altruism/ - справяне със собствената болка, чрез помагане на другите. Пример: След смъртта на съпруга, тя започва доброволна работа в местната църква.

·        Предчувствие /Anticipation/ - реалистично предвиждане или планиране на бъдещ вътрешен дискомфорт. Механизмът е директна цел и импулсивно планирана грижа или тревожност и преждевременно, но реалистично афективно предчувствие на нагона. Пример: Опитният лекар предусеща влошаването и неблагоприятния изход при своя пациент.

·        Сублимация /Sublimation/ - развиване задоволяването на нагоните и запазване на целите, чрез трансформирането им  в социално значими  или социално приети цели. Сублимацията  помага нагоните да се канализират, вместо да се блокират или променят. Чувствата са съзнавани, видоизменящи се и директно са свързани с познати обекти и цели и може да се постигне нагоново удовлетворение.

 

Защитните механизми в теорията на Обектните отношения

 

·        Разцепване /Splitting/ - Мелани Клайн  (М. Klein)  първа интерпретира универсалното значение на разцепването в ранно детското развитие. Тя го дефинира като несъзнаван процес при противоречиви обектни отношения или противоречиви чувства от един към друг обект. Разцепването е значимо за емоционалното преживяване, понеже то позволява на детето да отдели, отцепи  негативните части от майката (“лошата майка”) от позитивния й образ на хранеща и отглеждаща майка. Разцепването помага на развиващото се дете да отдели любовта от омразата, удоволствието от неудоволствието, доброто от лошото и позитивното в преживяването от неговите негативните вътрешни части. Разцепването  още може да бъде разгледано като  основен модел на съхраняване на преживяването и опита, че сепарираното добро няма да бъде увредено от лошото, че доброто и лошото се запазват поотделно като се разцепват. Разцепваме нещата на добри и лоши, но добрите остават цялостни, а лошите са фрагментирани, раздробени. Следователно, колкото по-голям е садизма към лошия обект, толкова по-раздробен е той.

·        Проективна идентификация /Projektive identification/ - разцепването върви заедно с втория защитен механизъм проективната идентификация. Тя е несъзнаван три-стъпков процес, при който обектната презентация или Аз-презентацията са отцепени и проектирани върху някой друг. Трите стъпки са следните:

1.      Клиентите несъзнавано проектират обектните презентации или аз-презентации в аналитика.

2.      Терапевтът несъзнавано се идентифицира с проекцията и започва да се държи и чувства като проектирания обект, което е вътрешен отговор на външния натиск от поведението на контрол от пациента. Тази вътрешна стъпка от феномена изисква  проективна вътрешна идентификация

3.      В клиничния психологичен процес  проектираните  съдържания, са променени по някакъв начин, преди финалното им връщане към пациента през ре-интроекция. Когато тези променени съдържания се върнат в пациента, те модифицират интерналните обектни отношения на пациента.

Разцепването и проективната идентификация работят като тандем, за сепариране на добрите от лошите части. Като пример, жената, с която мъжът злоупотребява физически, може през проективна  идентификация да запази и контролира лошите части на мъжа й вън от неговия образ, така тя преживява, че може да ги контролира.

Ролята на защитните механизми в адаптацията при стрес се определя от факта, че личността ги изгражда по пътя на своето съзряване и социално адаптиране. Защитните механизми позволявят на личността, когато се изправи пред житейско затруднение, което в голяма степен надхвърля нейния потенциал и умения за справяне, да се съхрани, да оцелее, като “отложи” временно справянето. Част от тези защитни механизми остават в регистъра на личностово незрелите, или неефективни, поради крайно примитивното ниво на личностово “отлагане”, както  и продължителната “задръжка” към личностовото развитие, която оказват. (Класификация на Glen O., Gabbard M.D.  по Vaillant GE in Adaptation to Life loss, 1961)

Следва продължение 002

* Целият текст за защитните механизми е публикуван в списание за популярна психология "Инсайт" - бр. 06 - 07, 2006 г.



Тагове:   механизми,


Гласувай:
0



1. outofconfig - ...
22.09.2007 19:21
Болката съществува само в съпротивлението, радостта – в приемането.
Върви намушкай някого с нож да видим колко радостно ще го приеме ;)
цитирай
2. renivelcheva - Не търсете под вола теле и не тълк...
03.10.2007 12:28
Не търсете под вола теле и не тълкувайте думите извън контекстта... Субективно е значението и смисъла на всяко събитие, с което ни сблъсва живота. На едни хора в един и същи момент се случва едно и също събитие, а те реагират по различен начин. Как да си го обясним?!?
цитирай
3. hinki - :)
10.10.2007 23:32
Ами да си го обясним например с различен праг на сетивността.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: renivelcheva
Категория: Технологии
Прочетен: 219299
Постинги: 56
Коментари: 137
Гласове: 2615
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031